Máme nový eshop JPJForest.sk – všetky produkty novo nájdete aj tam s možnosťou rýchleho dopytu strojov a okamžité objednávky príslušenstva a platby platobnou kartou!

PREJSŤ NA ESHOP

Stroje na výrobu palivového dreva aneb z lesa až do kachlí

Pripravujeme drevo na kúrenie so všetkým aneb z lesa až do kachlí

Ceny plynu aj elektrickej energie sa stále dvíhajú, a ľudia tým pádom začínajú premýšľať o alternatívnom tepelnom zdroji. Veľmi často sa uchyľujú k drevu, ktoré má veľa výhod. Väčšina samozrejme počuje hlavne na cenu, ktorá sa stáva ešte nižšia, ak máte vlastný les alebo sa dohovoríte s majiteľom lesa, že si drevo sami odveziete a narežete, aby bolo na zimu pripravené. A presne v tom vám môžu pomôcť stroje na výrobu palivového dreva. Drevo má jednu obrovskú výhodu – je ekologické. Ide o prírodný produkt, ktorým by sa síce nemalo plytvať, ale českí hospodárovia sú zodpovední. Za vyrúbané stromy zasadzujú nové, a kolobeh tak zostáva zachovaný. Kto chce kúriť lacno a ekologicky, o palivovom drevu by mal rozhodne uvažovať, aj napriek tomu, že má rovnako svoje nevýhody.

Palivovým drevom môžete kúriť aj vy

Tou prvou je nutnosť prikladať do kotla, čo pri kúrenie plynom či elektrinou nemusíte. Aj na to už dnes ale existujú vychytávky, navyše je možné kúriť kombinovane, drevo naložiť, keď ste zrovna doma, a dovykurovať elektrinou alebo plynom. Za ďalšiu nevýhodu je potom považovaná nutnosť najskôr si drevo spracovať. Pokiaľ si nekúpite už narezané drevo, ktoré je drahšie, budete si ho musieť sami narezať, alebo dokonca doviezť z lesa. V 21. storočí už si však nemusíte robiť starosti ani s týmto. Vyrúbané stromy už dávno neťahajú domov kone a vy rozhodne nemusíte tráviť niekoľko popoludňajšie u píly.

Myslíte, že o výrobe palivového dreva viete všetko?

V tom prípadne sa škaredo mýlite. Inováciu sa nevyhne žiadne odvetvie a lesníctva nie je výnimkou. Až z ďalekého Fínska k nám prichádza značka Regon, ktorá je toho dôkazom. Do Česka prináša štiepacie poloautomatyrezacie automaty na drevoštiepacie kužele a ďalšie stroje na palivové drevo, o ktorých sa vám doteraz možno ani nesnívalo. Dokážu značne zjednodušiť prácu, ktorá sa doteraz vykonávala manuálne alebo pomocou neefektívnych strojov, ktorým bolo treba neustále pomáhať. Ale to už trochu predbiehame. Poďme sa pozrieť, aké boli začiatky.

Inšpirácia prichádza zo severského Fínska

Čo sa vám vybaví, keď sa povie Škandinávia? Niekomu obchodný reťazec IKEA, ďalšiemu rybolov, ale všetkým určite tiež prekrásna príroda, polárna žiara a hŕbu lesov. Áno, na severe majú veľké lesné plochy, a tak nie je divu, že sú tam v spracovaní dreva trochu ďalej než my. Fínska spoločnosť Hakki Pilke už desiatky rokov predáva štiepacie a rezacie automaty i ďalšie stroje, ktoré sa na severe pri ťažbe dreva používajú celkom bežne. Postupom času sa z tejto spoločnosti odštiepila trojice podnikavých mužov, ktorým vadilo, že im vedenie nedovoľuje presadzovať nápady pre tvorbu nových produktov, a vznikla spoločnosť Regon. Dnes ponúka veľmi podobný sortiment obohatený o ďalšie nápady a technológie. Samotné stroja sa vyrába vo Fínsku, hydraulické komponenty sú dodávané z EÚ. A čím sa vlastne stroja tak odlišujú od konkurencie?

Technika Regon prináša niekoľko revolučných riešení

Existuje viac strojov na palivové drevo. Značke Regon sa však perfektne podarilo uchytiť na trhu, pretože prichádza s mnohými vylepšeniami, ktorá inde jednoducho nenájdete. napríklad:

  • Zabudnite na klinové remene, rozvod pohonu je výhradne hydraulický.
  • Poleno sa pri štiepanie nemôže zaseknúť, štiepacie a rezacie komora sú oddelené a poleno sa premiestňuje jednoduchým překulením.
  • Píla má hydraulický posilňovač, možno ju ovládať aj jedným prstom absolútne bez námahy.
  • Stroje majú denne priemerne dvakrát vyšší výkon ako u konkurenčných značiek.
  • Pohon je možné realizovať elektromotorom, benzínovým motorom a vývodovým hriadeľom traktora.
  • Využíva sa patentovaného hydraulického zdvíhacieho stola a patentovanej konštrukcie podávacieho dopravníka.
Štípací poloautomat Regon R2

Začíname v lese s kácecími hlavicami

Výrobca Naarva je tiež fínskou spoločnosťou a vyrába prvotriedne stínacia hlavice. Modelov má rovnú niekoľko, za ukážku stojí treba Naarva S23C. Táto hlavica je určená pre hydraulické ruky a ramená, inštaluje sa veľmi rýchlo a ovláda sa vlastne len funkciou pre otvorenie a zatvorenie klieští. Naklápa sa mechanicky a pohyb odvetvovanie sa koriguje pomocou ventilu pre zatváranie a otváranie klieští. Akonáhle odvetvovacia pohyb dosiahne maximum a tlak je na nastavenej hodnote, reťazová píla odreže kmeň. Píla váži 235 kg, je stavaná na maximálny stínacia priemer 30 cm.

Stínacia hlavice Naarva S23C

Na menšie priemery (20 cm) sa hodia napríklad stínacia hlavice Biojack 180, ktorú je možné nainštalovať na hydraulickej ruky alebo ramená stavebných strojov. Má pohyblivý nôž a pripája sa jednoducho, stačí jednočinný hydraulický okruh.

Pokračujeme drapáky pre naloženie dreva

Lesnícke drapáky sa opäť pripájajú k hydraulickému rotátora s hriadeľom a sú vyrobené tak, aby bola manipulácia s nimi čo najjednoduchšie. Napríklad majú demontovateľné čapy, aby sa dali po prípadnom opotrebovanie vymeniť. Drapák by ste mali vyberať podľa hmotnosti, ale predovšetkým tiež obsahu klieští. Čím viac kmeňov vezmete naraz, tým rýchlejšie bude naloženie a odvezenie vyrúbaných stromov.

Zavŕšime to štiepacími poloautomaty

Nakoniec ostáva drevo naštiepať. Pri ručnom spracovaní je to zdĺhavá práca. Najskôr musíte kmene narezať na menšie kusy, čo sa často robí už v lese, pretože človek bez poriadneho stroja nenaloží celý kmeň na voz. Potom kmene narežete na ešte menšie pne, a tie nakoniec štiepate na polienka. A ako to robí štiepacie automat? Dáte mu kmeň a on vám vráti polienka. Všetko ide automaticky, stroj si kmeň sám posúva a píla je pritláčaná hydraulicky, takže na ňu nemusíte tlačiť. Výkladový dopravník vám nakoniec polienka transportuje presne tam, kam si prajete, bez toho aby ste ich museli zdvíhať zo zeme. Pod značkou Regon sa vyrábajú tri druhy štiepacích poloautomatov, ktoré sa od seba líšia maximálnou dĺžkou polená, maximálnym priemerom spracovávanej hmoty a štiepacie silou. Jeden z poloautomatov, konkrétne R1, je navyše možné poháňať aj benzínovým motorom na prívese.

Výkladový dopravník (Regon R2)                              Hydraulický zdvíhací stôl (Regon R2)
             
Štiepací klin (Regon R2)

Pomocníkov pre spracovanie dreva je ešte viac

Ak každoročne chodíte na drevo do lesa, berie vám to veľa času aj energie a chceli by ste si zaobstarať aspoň jeden stroj pre uľahčenie práce, voľba bude ťažká. Najviac času vám každopádne ušetrí štiepacie automaty. Lenže aj v lese sa hodí mať techniku, ktorá uľahčí výrub a transport. A to sme ešte nehovorili o niektorých ďalších pomocníkoch, napríklad o štiepacích kužele, ktorými môžete rozštiepiť objemné kmene, aby sa potom zmestili do automatickej štiepačky.

Štiepací kužele Deitmer

Firma Regon ešte len prichádza na slovenský trh, a preto majú slovenskí zákazníci jedinečnú šancu využiť do konca apríla 2019 uvádzacie ceny. Výhradným dovozcom značky Regon je pre Česko a Slovensko spoločnosť JPJ Forest, s.r.o., ktorá poskytuje aj záručný a pozáručný servis aj náhradné diely.  

 

Viac informácií sa dozviete na www.stiepacie-automat.sk alebo na tel.: +420 773 202 321, +420 773 984 518. Môžete nás tiež kontaktovať priamo cez kontaktný formulár nižšie alebo cez e-mail, ktorý nájdete v sekcii Kontakty.

Príďte si stroj Regon osobne prezrieť a vyskúšať na adresu našej prevádzky. Tešíme sa na Vašu návštevu!

JPJ  Forest, s.r.o., Stará Paka – Ústí 78, 50791, okres Jičín, Královéhradecký kraj, Česká Republika

Predvedenie strojov: Po – Pia, 7:00 – 11:30 a 12:30 – 16:00, www.jpjforest.com

Partnerské weby